Międzynarodowe Targi Energetyczne ENERGETAB 2013

W dniach 17—19 września 2013 r. w Bielsku-Białej odbyły się Międzynarodowe Targi Energetyczne ENERGETAB 2013, na których zaprezentowało się 740 wystawców z 18 krajów Europy i Azji. Targi odwiedziło 21 tys. osób. Nasze Biuro miało stoisko wspólnie z Izbą Gospodarczą Energetyki i Ochrony Środowiska.
Największe w tej branży w Europie Środkowej targi zgromadziły wystawców, którzy starali się pokazać swoje najnowocześniejsze maszyny, urządzenia, aparaty, technologie i usługi, służące zwiększeniu niezawodności przesyłania energii elektrycznej oraz podniesieniu efektywności jej projektowania, wytwarzania i użytkowania.


Gama prezentowanych urządzeń i aparatów była bardzo szeroka: stacje transformatorowe, rozdzielnice, wyłączniki, przekładniki, agregaty prądotwórcze i napędy, odnawialne źródła energii, maszty oświetleniowe i oprawy, aparaty i systemy pomiarowe, automatyki, przesyłania i obróbki informacji, kable i przewody, urządzenia UPS, pojazdy specjalistyczne dla energetyki oraz wiele innych wyrobów czy oferowanych usług.
 
Spośród 54 innowacyjnych produktów zgłoszonych do konkursu targowego na wyróżniający się produkt, komisja konkursowa pucharem Ministra Gospodarki wyróżniła energooszczędne transformatory rozdzielcze wykonane z zastosowaniem rdzenia amorficznego produkowane w Polsce przez ABB.
 
Targom towarzyszyły konferencje i seminaria oraz wiele mniej formalnych spotkań wystawców z ich kontrahentami, w tym z licznie reprezentowanymi przedstawicielami największych inwestorów i wykonawców budów energetycznych.
 
I tak, w trakcie zorganizowanej przez Polskie Stowarzyszenie Elektroinstalacyjne konferencji, zatytułowanej produkcja Energii Elektrycznej z OZE oraz Systemy Zarządzania Jakością Energii zostały zaprezentowane aktualne problemy wynikające z długotrwałego procesu powstawania ustawy o OZE, a także uwarunkowania transformacji gospodarki na niskoemisyjną oraz wyzwania, jakim będzie musiała sprostać polska gospodarka na tej drodze — chociażby zdecydowane zwiększenie produktywności materiałowej i efektywności energetycznej.
 
Targi ENERGETAB to doskonałe źródło informacji praktycznych dla studentów i młodzieży szkół zawodowych, stąd też często można było spotkać na targach młodych ludzi z ciekawością przysłuchujących się prezentacjom na stoiskach czy chowających do plecaków informatory, katalogi czy dostępne w wielu miejscach periodyki branżowe.
 
Targi Energetab są znane z organizowanych przez wystawców nieformalnych wieczornych spotkań i bankietów w hotelach i restauracjach w Bielsku-Białej, Szczyrku, Wiśle czy Ustroniu. I tym razem były ku temu okazje, gdyż niektórzy wystawcy organizowali uroczyste spotkania z okazji obchodzonych jubileuszy. Tradycyjnie już drugiego dnia targów w godzinach popołudniowych odbyło się integracyjne spotkanie SEP-owców zorganizowane przez Bielsko-Bialski Oddział SEP, w którym udział wzięli elektrycy z innych Oddziałów, w tym ze Szczecina, Białegostoku, Warszawy.