Aktualności

Konferencja Bloki Energetyczne w Przemyśle

Tematem przewodnim zorganizowanej przez BMP konferencji był nowy blok gazowo-parowy 463 MW we Włocławku, należący do PKN ORLEN.

Koncern pełnił rolę Honorowego Gospodarza.
W temat konferencji wprowadził uczestników konferencji prof. Krzysztof Badyda z Politechniki Warszawskiej, mówiąc o aktualnym zapotrzebowaniu na energię, o istniejących rezerwach oraz o prognozach popytu w obliczu starzejącej się energetyki zawodowej. Krzysztof Witkowski, dyrektor Biura Zarządzania Majątkiem Energetycznym PKN ORLEN omówił schemat technologiczny włocławskiego układu gazowo-parowego. Zaprezentował również film pokazujący długą podróż turbiny GE z fabryki we Francji do Włocławka, łącznie z wykorzystaniem specjalnej konstrukcji, która pozwoliła na precyzyjne usadowienie turbiny na fundamentach. Uzupełnieniem tego wystąpienia była prezentacja Pawła Vogtta, dyrektora z Biura Bilansowania Efektywnością Energetyczną PKN ORLEN, który przedstawił m.in. obecną sytuację i plany koncernu w zakresie energetyki.

Jednym z punktów programu był panel poświęcony doświadczeniom wybranych zakładów przemysłowych z eksploatacji własnych źródeł. Zbigniew Wadach z Grupy Azoty mówił o ostatnich modernizacjach związanych m.in. z dostosowaniem energetyki GA do nowych wymogów środowiskowych; wymieniał również planowane inwestycje, w tym blok w Puławach. Temat kontynuował Robert Hardejewski z GA Zakłady Azotowe Kędzierzyn, który dzielił się doświadczeniami z rocznej eksploatacji nowego kotła i turbozespołu upustowo-kondensacyjnego funkcjonującego w kędzierzyńskiej fabryce.
W programie nie zabrakło wystąpień firm świadczących usługi dla energetyki. Nasze Biuro reprezentował Rafał Szubert.

Dzień „merytoryczny” zakończyła debata moderowana przez prof. Krzysztofa Badydę, podczas której uczestnicy (Krzysztof Witkowski – PKN ORLEN S.A., Rafał Kaczmarzyk – Synthos S.A., Aneta Muskała – International Paper Kwidzyn Sp. z o.o., Waldemar Szulc – Towarzystwo Gospodarcze Polskie Elektrownie, George Holoyda – General Electric Global Services GmbH Sp. z o. o., Marcin Chomiuk – kancelaria JARA DRAPAŁA & PARTNERS) rozmawiali m.in. o szansach i zagrożeniach rozwoju energetyki przemysłowej, korzyściach z posiadania własnego źródła czy o problemie wyboru paliwa do nowego bloku.

Drugiego dnia konferencji można było zwiedzić Elektrociepłownię podczas wycieczki technicznej.

Skontaktuj się z nami

ENERGOPROJEKT-KATOWICE SA

40-159 Katowice

ul. Jesionowa 15

32 20 89 215

epk@epk.com.pl